Według raportu Narodów Zjednoczonych,każdego dnia głód staje się przyczyną zgonu aż 25000 osób.Aż 9 z 10 najbiedniejszych krajów świata to państwa znajdujące się na kontynencie afrykańskim,a w całej pierwszej 20 tego smutnego rankingu znajdują się tylko 3 kraje spoza czarnego lądu.Jest wiele przyczyn warunkujących tak dramatyczną sytuację życiową mieszkańców najbiedniejszych krajów położenie geograficzne,niesprzyjający uprawie żywności klimat,przeludnienie,problemy z rozbudową przemysłu i infrastruktury,trudny dostęp do edukacji i służby zdrowia.Poznajcie 10 państw,które nasłabiej radzą sobie z niesprzyjającymi warunkami rozwoju i w 2013 r.uznane zostały za najbiedniejsze kraje świata.
1 Demokratyczna Republika Konga
To 75 milionowe państwo centralnej Afryki jest obecnie najbiedniejszym krajem na świecie.Kraj ten od blisko dwóch dekad cierpi z powodu ogromnej korupcji,powszechnej przemocy,głodu i chorób.Statystycznie,na 1000 nowonarodzonych w Kongo dzieci aż 112 umrze przed swoimi pierwszymi urodzinami.
2 Zimbabwe
Od 1980 r.tym krajem południowej Afryki rządzi ten sam człowiek Robert Mugabe.Oskarża się go min.o zrujnowanie rolnictwa,dzięki któremu rozwijał się eksport a ludzie znajdowali zatrudnienie.Dzisiaj w Zimbabwe aż 72% ludności żyje na krawędzi ubóstwa.
3 Burundi
Mimo,że wojna domowa między plemionami Hutu i Tutsi już się zakończyła,konflikty na tle etnicznym w Burundi wciąż trwają.Krwawe bratobójcze walki,słabo rozwinięte rolnictwo i choroby zakaźne dziesiątkujące ludność to główne czynniki tak złej kondycji kraju.
4 Liberia
Od czasu gdy w 1980 r.prezydent Liberii został obalony,w kraju nastał długi okres niestabilności i walk domowych,w których życie straciło blisko ćwierć miliona ludzi.W 2005 r.odbyły się w końcu demokratyczne wybory,jednak kraj wciąż cierpi z powodu masywnej korupcji.Dzisiaj blisko połowa Liberyjczyków żyje w skrajnej biedzie.
5 Erytrea
Ekonomia w tym afrykańskim kraju zaczęła niedawno umiarkowanie wzrastać,przynosząc nadzieję na lepszą przyszłość.Jednak jedyna partia polityczna w Erytrei faworyzuje zarządzane przez siebie intresy,a do tego na kraj nałożone zostały przez Narody Zjednoczone sankcje ekonomiczne za wspieranie anyetiopskich powstań w Somalii.
6 Republika Środkowoafrykańska
Pomimo faktu,że Republika Środkowoafrykańska posiada wysokie walory turystyczne i bogactwa naturalne,należy ona do jednych z najbiedniejszych krajów na świecie.Po zamachu stanu w marcu tego roku kraj ten de facto zbankutował i stał się anarchią.
7 Niger
Ponad 80% powierzchni kraju to pustynne piaski Sahary,a często występujęce tam susze dewastują rolnictwo i stają się główną przyczyną panującego w kraju głodu i poważnego niedożywienia.Niger cierpi także z powodu przemocy i zbrodni,z którymi nie potrafi walczyć ani im zapobiegać, politycznej niestabilności i korupcji.
8 Malawi
Jak wiele innych afrykańskich krajów,Malawi cierpi z powodu ogromnej korupcji i złego zarządzania publicznymi finansami.W próbach rozwijania gospodarki i uniezależnienia się od pomocy finasowej z zewnątrz,rozbudowy i upowszechniania służby zdrowia i dostępu do edukacji nie widać postępu.Kraj dewastowany jest też przez ogromną liczbę zachorowań i zgonów na AIDS i wysoką śmiertelność noworodków.
9 Madagaskar
Madagaskar to kraj wyspiarski u południowschodnich wybrzeży Afryki.Aż 90% dzikiej przyrody Madagaskaru nie występuje nigdzie indziej na świecie.Mimo takich bogact przyrodniczych sprzyjających rozwoju turystyki,wyspa ta znalazła się wśród najbiedniejszych krajów na świecie w wyniki kryzysu ekonomicznego,jaki wstrząsa nią od 2009 r.w ciągu kilku ostanich lat liczba ludzi żyjących na progu ubóstwa wzrosła tam aż o 10%.
10 Afganistan
Szacuje się,że aż 42% populacji tego południowoazjatyckiego kraju żyje poniżej poziomu ubóstwa,a kolejne 20% jest zagrożone przekroczeniem tego niebezpiecznego progu.Liczne ugrupowania terrorystyczne Afganistanu czynią go jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów na świecie.Uciekający przed biedą i zagrożeniami afgańczycy stanowią największą na świecie grupę uchodźców ubiegających się o azyl w innych państwach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz