piątek, 1 marca 2013

Malediwy

Malediwy(malediwski,Diwehi Radźdźe;ofic.Republika Malediwów,malediwski,Diwehi Radźdźege Dźumhurijja)archipelag oraz państwo wyspiarskie o tej samej nazwie,położone na Oceanie Indyjskim,ok.500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii.W 1965 roku Malediwy uzyskały niepodległość,wcześniej były sułtanatem,najpierw pod protektoratem holenderskim,później brytyjskim.Po trzech latach proklamowano republikę.Malediwy są krajem muzułmańskim.

Geografia

Archipelag to ok.1190 wysepek osadzonych na 26 atolach koralowych narosłych na podmorskim łańcuchu wulkanicznym,ciągnącym się przez 820 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód,202 z tych wysepek jest zamieszkanych.Łączna powierzchnia lądowa archipelagu to 298 km²,mieszkańców 396 tys.(stan na rok 2009),co daje zagęszczenie 1321 os./km².Na Malediwach występuje klimat równikowy wybitnie wilgotny i dlatego jego średnia roczna suma opadów atmosferycznych wynosi 2130 mm a średnia roczna temperatura powietrza 27°C.Stolica Malediwów Male,gdzie mieszka trochę ponad 1/4 ludności.Jest jedynym ośrodkiem miejskim w kraju.Malediwy leżą zaledwie dwa metry ponad powierzchnią poziomu morza i są zagrożone całkowitym zalaniem.Dlatego państwo to od lat zwraca się do największych i najpotężniejszych krajów świata o pomoc w ograniczaniu efektu cieplarnianego.

Podział administracyjny

Malediwy składają się z 26 naturalnych atoli,które podzielone są na 21 jednostek administracyjnych:20 atoli administracyjnych i miasto stołeczne Male.Każdy z atoli administrowany jest przez naczelnika nominowanego przez prezydenta państwa.

Gospodarka

Gospodarka Malediwów oparta jest głównie na turystyce(28% produktu krajowego brutto w 2008 roku) i rybołówstwie(tuńczyk).Rolnictwo to uprawa głównie palmy kokosowej,drzewa chlebowego i bananów.Przemysł jest bardzo słabo rozwinięty.

Informacje turystyczne

Pogoda:od grudnia do kwietnia słonecznie i bezdeszczowo.Między majem i listopadem jest nadal ciepło,lecz niebo jest często zachmurzone i występują częste opady deszczu.Najprościej dostać się na Malediwy drogą lotniczą.Wiele połączeń oferuje Wielka Brytania.

·Male Stolica Malediwów,ma zaledwie ok.kilometra szerokości oraz dwa kilometry długości.Oficjalnie w Male mieszka ok.65000 ludzi.Jest czystym miastem z wieloma meczetami,rynkami oraz labiryntem uliczek.

·Kurorty Jest ich ponad 70.Prawie wszyscy turyści przyjeżdżają tutaj,dla lagunowych plaż pokrytych białym piaskiem oraz licznych palm.

·Hithadhoo drugie pod względem wielkości miasto Malediwów,zarazem z jednym ze znanych kurortów wypoczynkowych.

·Fuamulaku samotna wyspa położona dokładnie na równiku.Jest wyjątkowo urodzajna,rosną tutaj ananasy,pomarańcze oraz mango.

·Kudahuvadhoo wyspa w południowej części Atolu Nilandhoo.Znajduje się tutaj kilka niezbadanych jeszcze przez archeologów ruin buddyjskich świątyń.

Transport samochodowy

Na Malediwach obowiązuje ruch lewostronny.Łacznie na archipelagu jest 88 km dróg,z czego na atolu:Male 60 km,Laamu 14 km i Addu 14 km.

Religia

Na Malediwach konstytucja wymaga,aby wszyscy obywatele byli muzułmanami sunnitami,co prowadzi do oskarżenia o instytucjonalne prześladowania nie muzułmanów i byłych muzułmanów,którzy mieszkają w kraju.Na Malediwach samo posiadanie Biblii jest zabronione prawem.W 1998 roku wydalono kilku cudzoziemców podejrzanych o działalność kaznodziejską,a niektórych miejscowych chrześcijan aresztowano.Chrześcijańska działalność misyjna w tym kraju jest zabroniona.Obywatele Malediwów,którzy zostali chrześcijanami tracą obywatelstwo i skazani są na ryzyko tortur.Wydalenie ich z kraju wystąpiło kilka razy w ciągu ostatniej dekady.Chrześcijańska działalność prowadzona jest potajemnie.Spotkania religijne odbywają się w mieszkaniach prywatnych z zachowaniem nadzwyczajnych środków ostrożności.Zabroniony jest wwóz na teren kraju przedmiotów innego obrządku religijnego niż islam.Hinduizm i buddyzm wyznawany jest nieoficjalnie głównie wśród azjatyckich zagranicznych pracowników sektora turystycznego.

·Islam:99,41%

·Buddyzm:0,45%

·Chrześcijaństwo:0,1%

·Hinduizm:0,01%

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz